„Badamy Suplementy”
Autor: mgr dietetyk Paweł Szewczyk
Na temat kawy i kofeiny możemy przeczytać i usłyszeć wiele – od piania peanów na temat zalet zdrowotnych kawy po teorie czarnowidzów mówiące o zabójczym wpływie kofeiny i wszelkich jej źródeł. Jednym z najchętniej podejmowanych tematów jest ten mówiący o diuretycznym działaniu kawy/kofeiny. Jak jest w rzeczywistości – czy kawa odwadnia?
Chcąc oprzeć się na własnych doświadczeniach z pewnością większość z nas odpowie, że TAK, KAWA Z PEWNOŚCIĄ ODWADNIA, przecież po porannym, parującym kubku kawy toaleta wzywa niesłychanie szybko. Jeśli jednak podejdziemy do sprawy rozsądnie i zastanowimy się czy pijąc kawę spożywamy samą kofeinę… zapala się Wam światełko? Dokładnie, pijąc kawę przyjmujemy całkiem niemałą ilość płynów, które w efekcie mogą przyspieszać wizytę celem oddania moczu, jednak ogromnego wpływu kofeiny bym się tu nie upatrywał.
Nie będąc gołosłownym musze powołać się na fakty ze świata nauki. Dotychczas przeprowadzone analizy dokumentują, że ilość kofeiny przyjmowana wraz z przeciętnie spożywanymi pokarmami i napojami nie powinna wpływać na diurezę, jednak… meta-analiza z 2014r, gdzie średnia dawka kofeiny przyjmowanej przez uczestników wynosiła 300mg (to całkiem sporo, mniej więcej 4 espresso lub 2 porcje suplementu diety zawierającego kofeinę) mogła zwiększać ilość wydalanego moczu o ok. 100-200ml, jednak jedynie w grupie osób nieaktywnych. Osoby ćwiczące okazały się nie być na to narażone. Warto wspomnieć, że kobiety „odczuwały” działanie diuretycznie silniej/częściej.
Jak to rozumieć? Jeśli nie uprawiasz sportu rozsądniej jest sięgać po kawę, która jest mniej skoncentrowanym źródłem kofeiny niż suplementy, a przy tym dostarcza znacznej ilości związków prozdrowotnych oraz sporo wody (zazwyczaj) – umiarkowane spożycie kawy, kakao i innych źródeł kofeiny nie powinno wpływać na Twoją równowagę wodno-elektrolitową. Jeśli natomiast jesteś sportowcem – nawet nieco wyższe dawki kofeiny nie powinny zwiększać u Ciebie ryzyka odwodnienia.
Źródła:
-
- Zhang, Y. et al.: Caffeine and Diuresis During Rest and Exercise: A Meta-Analysis. J Sci Med Sport. 2015, 18, 5, 569-574.
- Temple J., et al.: The safety of ingested caffeine: a comprehensive review. Front Psychiatry. 2017, 8, 60.