„Badamy Suplementy”
Autor: mgr dietetyk Paweł Szewczyk
W ostatnim tipie podrzuciłem Wam 3 podstawowe kwestie, na które należy zwrócić uwagę przed decyzją o przyjęciu jakiegoś suplementu – analiza własnego zapotrzebowania, przyjrzenie się codziennej diecie oraz chwila refleksji nad celowością własnych działań suplementacyjnych. Zgodnie z obietnicą dziś chciałbym przedstawić kolejne, już typowo związane z samymi suplementami, rady.
1. Czy podjąłem próby analizy składu suplementu i jego porównania z innymi produktami dostępnymi na rynku? Jeśli nie czujesz się na siłach – porozmawiaj o tym z dietetykiem, farmaceutą lub postaraj się poszukaj niezależnych danych jak np. publikowane przez fundację <strong>@BadamySuplementy</strong>. Istotne jest zarówno to, jaka forma danej substancji znajduje się w suplemencie, ilość i rodzaj substancji dodatkowych i, co istotne – zgodność składu (realnego) z etykietą oraz bezpieczeństwo stosowania. Warto wziąć także pod uwagę cenę preparatu w porównaniu do innych, podobnych lub wręcz identycznych, dostępnych na rynku.
2. Czy dawka substancji zawarta w suplemencie jest odpowiednia/optymalna? Zarówno zbyt mała dawka w porcji nie będzie dobrym pomysłem (wpływ suplementu będzie niezauważalny/pomijalny lub jego stosowania okaże się być parokrotnie droższe ze względu na konieczność zwielokrotnienia dawki), zbyt duża również może „napytać biedy” (wyobraź sobie reakcję organizmu na 200mg kofeiny podane wraz z porcją suplementu osobie, która, na co dzień nawet nie pija kawy, a chce tylko nieco poprawić skupienie i ograniczyć senność podczas nauki do sesji…).
3. Czy sprawdziłem dostępność leków zawierających interesującą mnie substancje – niektóre substancje dostępne w suplementach zawarte są także w lekach OTC (np. witamina D, kompleks witamin z grupy B, magnez) – pamiętaj – kontrola leków jest nieporównywalnie bardziej restrykcyjna niż suplementów! Nie znaczy to, że suplementy są złe, po prostu, jeśli możesz wybrać pomiędzy suplementem n.t., którego nie znasz badań i nie masz pewności, co do składu, a lekiem – wybór powinien być w miarę jasny.
Myślę, że podobnych podpunktów można by spisać jeszcze, co najmniej parę, sądzę jednak, że przedstawione 6 to najistotniejsze, które należy mieć na uwadze. Jak widać – decyzja o zakupie i przyjmowaniu suplementu nie powinna być bezrefleksyjna i podyktowana modą/marketingiem marki/zdaniem znajomych (mam nadzieję, że część wiedziała to znacznie wcześniej!) – to, co, czy i w jakiej ilości przyjmujesz może istotnie wpływać nie tylko na Twoje samopoczucie, ale także na stan organizmu i zdrowie! Suplementy niejednokrotnie są produktami znacznie ułatwiającymi życie, minimalizującymi ryzyko niedoborów i związanych z nimi konsekwencji zdrowotnych, mogą także wspierać harmonijny rozwój osób aktywnych czy wspomagać w okresach zwiększonego obciążenia psycho-fizycznego, jednak ZAWSZE muszą być przyjmowane z rozwagą i po wcześniejszym przemyśleniu.