„Badamy Suplementy”, autor: Dietetyk Paweł Szewczyk
Dwutlenek tytanu był powszechnie stosowanym barwnikiem. Był on dopuszczony do obrotu jako dodatek do żywności, a w składach produktów często występował pod określeniem E171. Jego zastosowanie skutkuje nadaniem białej barwy produktom (barwnik biały, biel tytanowa).
Wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa stosowania dwutlenku tytanu piętrzyły się od lat, jednak główną obawą był brak wystarczającej ilości dowodów pod postacią badań naukowych, dokumentujących jego całkowite bezpieczeństwo. Pewnym wydawało się być, że narażenie na wdychanie dwutlenku tytanu może działać szkodliwie na organizmy zwierzęce, wyników badań z udziałem ludzi wciąż jednak nie było. W oparciu o te przesłanki już dwa lata temu w 2019 r. rząd Francji zadecydował o wycofaniu możliwości stosowania E171 jako dodatku do żywności od roku 2020.
6 maja br. miała miejsce publikacja stanowiska Panelu Eksperckiego Europejskiego Urzędu d.s. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Po analizie najnowszych doniesień naukowych zadecydowano, iż mimo, że wchłanialność dwutlenku tytanu z przewodu pokarmowego jest niesłychanie nikła – istnieje prawdopodobieństwo, że może się on akumulować w organizmie człowieka zwiększając ryzyko zdrowotne. Nie zaobserwowano dotychczas co prawda negatywnego wpływu E171 (nawet w wysokich dawkach) na funkcje reprodukcyjne ani rozwój organizmu, jak również bezpośrednich uszkodzeń toksycznych dla organizmu ani poszczególnych narządów, obawy budzi jednak możliwa neurotoksyczność i wpływ na poziom zapalenia. Panel EFSA stwierdził również, że dwutlenek tytanu może działać genotoksycznie, doprowadzając do pękania nici DNA i uszkodzenia chromosomów, nie prowadząc jednocześnie do mutacji genów. Eksperci podkreślają, że ze względu na wielopoziomowy wpływ tego związku może on budzić uzasadniony niepokój. W kontekście ryzyka nowotworzenia niestety nie istnieje żadne rzetelne, dobrze zaprojektowane i przeprowadzone badanie pozwalające wyciągnąć konkretne wnioski.
Konkludując – Eksperci EFSA uznali, że E171 nie może być dalej uznawany za bezpieczny, a w związku z powyższym jego stosowanie jako dodatku do żywności nie powinno mieć dalej miejsca.
W związku z zaistniałą sytuacją wszystkie opracowane przez nas informacje dotyczące suplementów zawierających dwutlenek tytanu, jak również raporty dotyczące suplementów, które są aktualnie w opracowaniu, otrzymają aktualizację o najnowsze dane. Dotychczas donosiliśmy jedynie o jego możliwym niekorzystnym wpływie na mikrobiom jelitowy, gdyż takie informacje znajdowały poparcie w naukowych opracowaniach.
Literatura:
-
http://medpr.imp.lodz.pl/Nanoczastki-ditlenku-tytanu-dzialanie-biologiczne,1820,0,2.html
-
https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.2903/j.efsa.2021.6585