Wyniki badań laboratoryjnych oraz opis składników tranu Moller’s
I. Badania laboratoryjne
Wykonaliśmy niezależne badania laboratoryjne pod kątem:
-
Zawartości kwasów tłuszczowych eikozapentaenowego (EPA) oraz dokozaheksaenowego (DHA);
-
Zanieczyszczenia metalami ciężkimi (rtęć, ołów, kadm);
-
TOTOX – kiedy oleje rozkładają się i utleniają, tworzą nowe produkty uboczne, które nie występują w świeżym oleju – pomiar liczby nadtlenkowej i anizydynowej pozwoli obliczyć wskaźnik TOTOX, który da nam obraz „świeżości oleju” (im niższa wartość wskaźnika TOTOX tym lepiej).
Wyniki wykonanych badań:
-
Zbadana zawartość kwasu eikozapentaenowego (EPA) wyniosła 0,37 g/5 ml, przy poziomie niepewności badania ±0,07 g – WYNIK JEST ZGODNY Z DEKLARACJĄ PRODUCENTA (producent zadeklarował 0,4 g/5 ml)
-
Zbadana zawartość kwasu dokozaheksaenowego (DHA) wyniosła 0,52 g/5 ml, przy poziomie niepewności badania ±0,1 g – WYNIK JEST ZGODNY Z DEKLARACJĄ PRODUCENTA (producent zadeklarował 0,6 g/5 ml)
-
Badania pod kątem obecności metali ciężkich – WYNIK BEZ ZASTRZEŻEŃ
Wyniki badań:
1) Rtęć – 0,0017 mg/kg (± 0,0003)
2) Ołów – 0,014 mg/kg (± 0,002)
3) Kadm – <0,002 mg/kg
Powyższe wyniki należy zestawić z obowiązującym prawem, które wskazuje maksymalne dopuszczalne poziomy zawartości metali ciężkich w suplementach diety (określonymi w Rozporządzeniu Komisji (WE) nr 629/2008 z dnia 2 lipca 2008 r.):
a) Rtęć – 0,1 mg/kg
b) Ołów – 3,0 mg/kg
c) Kadm – 1,0 mg/kg -
Parametr TOTOX – 7,91. Wg Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności wartość parametru TOTOX powinna być niższa od 25.
Suplement do badania został kupiony w aptece internetowej, z której został bezpośrednio wysłany na adres laboratorium.
II. Opis składników suplementu
Składniki:
-
Olej z wątroby dorsza– odzwierzęcy surowiec najbardziej aktywnych biologicznie kwasów omega-3 – EPA i DHA. Jako jedyny może być określany tranem (pochodzi z wątroby dorsza). Oczywiście nieodpowiedni dla wegan.
-
Octan DL-alfa tokoferylu (witamina E) – inaczej witamina E o nieco wydłużonej trwałości – stosowana jako przeciwutleniacz w produktach tłuszczowych
-
Przeciwutleniacz: mieszanka tokoferoli – także witamina E, stosowana jako przeciwutleniacz w produktach tłuszczowych
Opis suplementu:
Niestety pełnego składu nie uświadczymy na stronie producenta, musimy zerknąć na strony zewnętrzne aptek.
Zgodnie z aktualnymi normami spożycie EPA i DHA powinno wynosić 250mg/d. W przypadku tego produktu 1 zalecana przez producenta porcja (5ml) wystarczą dla spełnienia tej ilości. Ba, konsumujemy więcej niż zalecane dawki! (1000mg EPA+DHA). Producent deklaruje 24% stężenie kwasów omega-3 w użytym w produkcie oleju, w tym 8% stężenie EPA i 12% stężenie DHA.
Skład produktu jest maksymalnie prosty i klarowny – mamy w nim jedynie elementy konieczne –głównego bohatera – źródło kwasów omega-3, a także mieszankę przeciwutleniaczy.
Dawka witaminy E co prawda jest niska w porównaniu do rekomendacji całodobowego spożycia, pamiętajmy jednak, że jest to jedynie dodatek chroniący kwasy tłuszczowe a nie bazowy składnik suplementu. Dodatkowo suplement jest naturalnym źródłem witaminy D (600j.m. – rekomendacje dla populacji Polski wynoszą 800-2000j.m./d) oraz witaminy A (250mcg).
Dostępny tylko jeden rozmiar opakowania (okazjonalnie pojawia się dodatkowy), wystarczający na 100 dni suplementacji dawkami zalecanymi przez producenta. Kierując się zaleceniami z aktualnych „Norm żywienia dla populacji Polski” w zupełności wystarczy mniejsza dawka (1/4 łyżeczki/dzień), która jest jednak stosunkowo trudna do odmierzenia. Stężenie EPA i DHA w suplemencie, w porównaniu z konkurentami jest niskie, jednak sposób podania i dawkowania zapewnia wyższe spożycie substancji (łyżeczka dostarcza 5ml produktu).
Ogólna ocena suplementu w skali od 1 do 10:
Kryterium |
Ilość punktów (0-2) |
Formy substancji aktywnych użytych w suplemencie |
2 |
Obecność i ilość substancji dodatkowych |
2 |
Poziom realizacji rekomendowanego dziennego spożycia na składniki, których produkt jest źródłem (w 1 sugerowanej porcji produktu) |
2 |
Rozmiar opakowania, dostępne rozmiary opakowań |
1 |
Czytelność i jasność składu, dostępność informacji dla konsumentów |
1 |
Łączna ilość punktów |
8 |
Literatura:
-
Jarosz M. (Red.): Normy żywienia dla populacji Polski. IŻŻ, Warszawa, 2017.
-
https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzienniki-UE/dodatki-do-zywnosci-67839506