„Badamy Suplementy”
Autor: mgr dietetyk Paweł Szewczyk
Ostatnio krótko przedstawiłem Wam temat wzrostu potrzeb energetycznych w czasie ciąży. Napomknąłem jednak, że warto zachowywać zdrowy rozsądek i pamiętać, że niekontrolowane podjadanie bez umiaru może okazać się zgubne, a wręcz niebezpieczne. Czym grozi przejadanie w ciąży?
Pamiętajcie, że nie chodzi tu o dodatkową przekąskę od czasu do czasu czy ponadprogramową kostkę czekolady (szczególnie gorzkiej ;-)) podczas cięższego dnia, problem stanowi przede wszystkim sięganie po wysokokaloryczne, często niezdrowe, przekąski i sposoby obróbki termicznej. Zamiast chipsów zawsze lepszym rozwiązaniem będzie sałatka owocowa (lub chociażby paluszki), zamiast smażenia na głębokim tłuszczu czy przygotowywania panierowanych mięs, warzyw i ryb – ich wersje pieczone, duszone czy grillowane będą nie tylko nieporównywalnie mniej kaloryczne, ale również lżej strawne, zdrowsze i wspierające dobre samopoczucie ciężarnej.
Ciężarnych oczywiście nie należy odchudzać należy jednak wspomnieć, że, bazując na stanie odżywienia sprzed ciąży, zalecane przyrosty masy ciała u różnych osób będą różne. W przypadku kobiet o zalecanej masie ciała – jej wzrost w okresie ciąży powinien wynosić ok. 11,5-16kg, u kobiet z nadwagą – 7-11,5, natomiast u otyłych – 5-9kg. Najbezpieczniejszym, najzdrowszym i najrozsądniejszym sposobem jest utrzymywanie masy ciała przed ciążą na poziomie optymalnym, nic nie stoi jednak na przeszkodzie by modyfikacje zmiany stylu życia i odżywiania wprowadzić już w trakcie jej trwania, jeśli wcześniej się to nie udało. Wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych oraz odpowiednia dawka ruchu, jeśli oczywiście lekarz prowadzący ciążę nie widzi przeciwskazań, potrafią zdziałać cuda – zarówno z punktu widzenia kalorii, jak i samopoczucia!
Modyfikować warto, bezapelacyjnie, gdyż nadmierna konsumpcja, a co za tym idzie znacznie wyższa niż rekomendowana zwyżka masy ciała w okresie ciąży skutkuje istotnym wzrostem ryzyka zdrowotnego dla matki i dziecka, a także powikłań okołoporodowych. Do najczęstszych komplikacji wynikłych z nadmiernej masy ciała i jej zbytniemu przyrostowi w czasie trwania ciąży należą m.in. stan przedrzucawkowy, cukrzyca ciężarnych, makrosomia (przerost płodu) i wynikłe z tego powikłania okołoporodowe. Noworodki z nadmierną masą urodzeniową są także bardziej narażone na rozwój nadwagi i otyłości, a jednocześnie cukrzycy w latach późniejszych.