„Badamy Suplementy”
Autor: mgr dietetyk Paweł Szewczyk
Decydując się na potomstwo lub dowiadując o nieplanowanej ciąży często jedną z pierwszych myśli jest, „jakich składników potrzebuje nowy organizm?”, „co jeść?”, „jakie tabletki łykać?”, producenci suplementów wydają się ułatwiać nam zadanie bombardując gąszczem reklam i przekazów medialnych n.t. produktów dedykowanych ciężarnym. Jak nietrudno się domyślić – nie zawsze tego typu działania podyktowane są wyłącznie dbałością o dobro ciężarnej i rozwijającego się płodu, warto, więc zweryfikować swoje poglądy. O jakiej suplementacji warto myśleć w ciąży?
Kwas foliowy – nie tylko w ciąży, ale już przed warto zadbać o prawidłowe jego spożycie. Fenomenem kwasu foliowego jest to, że jego dostępność i „trwałość” w suplemencie jest wyższa niż w żywności, stąd osobiście uważam, że każda kobieta w wieku prokreacyjnym powinna sięgać po kwas foliowy w dawce ok. 400mcg/d. W ciąży zaleca się nawet dawki 400-600mcg, a od 2 trymestru 600-800mcg.
Jod – niezbędny do prawidłowej pracy tarczycy i rozwoju płodu. Mało go w żywności (gł. ryby, glony, owoce morza), stąd warto rozejrzeć się za wsparciem lekami/suplementami. Zalecane dawki to 150-200mcg/d. W przypadku schorzeń tarczycy dawka powinna być dobierana indywidualnie pod kontrolą funkcjonowania tarczycy.
Omega-3, a zwłaszcza DHA (kwas dokozaheksaenowy) – wpływa na rozwój płodu i masę urodzeniową, minimalizuje ryzyko porodu przedwczesnego i depresji poporodowej. Zaleca się, co najmniej 200mg DHA/d. W przypadku wysokiego ryzyka porodu przedwczesnego lub u ciężarnych unikających ryb – dawki należy zwiększać.
Witamina D – powinniśmy brać ją wszyscy przez większość roku. U ciężarnych bez niedoboru zaleca się 1500-2000j.m./d, u otyłych do 4000j.m./d. W przypadku występowania niedoboru – lekarz dobierze dawkę indywidualnie.
Z tzw. „must have” – to wszystko! Istnieją sytuacje, w których warto sięgnąć po dodatkową porcje magnezu czy żelaza, jednak nie każda ciężarna, szczególnie nie w pierwszym trymestrze ciąży, powinna taką suplementację wprowadzać.
Źródła:
-
- Zimmer M. et al.: Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące suplementacji u kobiet ciężarnych – https://www.ptgin.pl/sites/default/files/page-2020/REKOMENDACJE
- Rusińska et al.: Zasady suplementacji i leczenia witaminą D – Nowelizacja 2018r. Post Neonatol. 2018, 24, 1, 1-24.