„Badamy Suplementy” nr 48/BS/21, 25/10/2021
Autor: mgr dietetyk Paweł Szewczyk
Pandemia COVID dotyka populację całego globu. Wielu z nas jest chorych lub ozdrowiało. Każdego dnia spotyka się z informacjami dotyczącymi tysięcy nowych przypadków. Co ciekawe specjaliści Europejskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego i Metabolizmu, znanego szerzej w skrótowej nazwie ESPEN, opracowali zalecenia żywieniowe dedykowane właśnie pacjentom dotkniętych koronawirusem. Dziś postaram się Wam je przedstawić:
-Wartość energetyczna diety – zalecenia mówią o energetyczności diety opiewającej w 27-30 kilokalorii na każdy kilogram masy ciała. W przeliczeniu, zakładając, że ważysz ok. 70kg każdego dnia Twoja dieta powinna dostarczać ok. 1890-2100kcal,
-Odpowiednie zaopatrzenie organizmu w białko, wg specjalistów ESPEN, to mniej więcej 1g na każdy kilogram masy ciała. Przywołując powyższy przykład – codzienny jadłospis oparty o 70g protein będzie w porządku,
-Pozostałe makroskładniki, a więc węglowodany i tłuszcz, warto by były dostarczane w stosunku 7:3 (lub jak kto woli 70:30). W praktyce od całości kaloryczności diety po odliczeniu wartości energetycznej białka pozostałą ilość energii należy podzielić na 70% dla węglowodanów i 30% dla tłuszczów,
-Oczywistością wydaje się być zalecanie unikania niedoborów, jednak naukowcy z ESPEN zwracają szczególną uwagę na witaminy A, D, C oraz te z grupy B oraz składniki mineralne, jak cynk, selen i żelazo oraz niezbędne wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3.
Prócz powyższych, typowo związanych z dietą, zaleceń, w dokumencie spotkamy informacje dotyczące naszej masy ciała – przede wszystkim zapobieganie niedoborom ilościowym i jakościowym, a co za tym idzie minimalizowanie ryzyka niedożywienia. Eksperci wspominają o konieczności zwracania szczególnej uwagi na diagnostykę niedożywienia u pacjentów hospitalizowanych, w przypadków „zdrowych”, odniesienie będzie tu miało prowadzenie zrównoważonego żywienia.
Aktywności fizycznej również poświęca się nieco uwagi, podkreślając, że jest ona bardzo istotna zarówno dla ciała, jak i dla ducha, wspierając zdrowie psychoemocjonalne. Nawet pacjenci w trakcie kwarantanny lub izolacji, jeśli tylko pozwala im na to samopoczucie i stan zdrowia, powinni podejmować regularną, codzienną, co najmniej 30 minutową aktywność fizyczną. Warto pamiętać, że zamiennie możemy stosować 60-minutową aktywność wprowadzaną co drugi dzień.
Zalecenia nie są przesadnie skomplikowane ani odwracające nasz światopogląd do góry nogami, w przeważającej większości opierają się o podobne filary, co zalecenia zawarte w aktualnej piramidzie zdrowego żywienia i aktywności fizycznej, jednak czyż nie o to chodzi by dodatkowo nie utrudniać życia osobie dotkniętej koroonawirusem?:)
Źródła:
-
- Barazzoni R. et al.: ESPEN expert statements and practical guidance for nutritional management of individuals with SARS-CoV-2 infection. Clin Nutr. 2020, 39, 1631-1638.