👉 Odpowiedź Zdrowa Sowa Sp. z o.o. na nasze pytania dot. przekazu marketingowego nt. oferowanych suplementów diety.
👉 Odpowiedź producenta jest długa (link do źródłowego pisma: Odpowiedź Zdrowa Sowa), zatem przedstawimy ją tutaj w 7 częściach, przez 7 kolejnych dni, z naszym komentarzem – czytasz właśnie cz. 5
Piąta część odpowiedzi Zdrowa Sowa, czyli suplementów reklamowanych przez p. Beatę Pawlikowską. Dziś publikujemy nasze 2 pytania, 2 odpowiedzi producenta i kolejno 2 nasze komentarze. Tekst jest długi, ale to wiedza, którą powinien posiąść każdy konsument w Polsce. Jednocześnie prosimy producenta o odniesienie się do naszych komentarzy.
👉 Nasze pytanie nr 1: Prosimy o wyjaśnienie, jak wygląda „kontrola wagi” przez użycie cynamonu, a także o wsparcie literaturowe w temacie przyspieszenia/maksymalizacji odczuwania sytości przy użyciu morszczynu u ludzi, w dawce proponowanej przez Państwa?
👉 Odpowiedź Zdrowa Sowa: Kontrola wagi przy użyciu cynamonu polega na spożywaniu cynamonu w celu zmniejszenia apetytu i zwiększenia uczucia sytości. Cynamon jest bogaty w przeciwutleniacze, które mogą pomóc w regulacji poziomu glukozy we krwi i zmniejszyć apetyt. Badania wykazały, że cynamon może zmniejszyć poziom glukozy we krwi i zmniejszyć apetyt, co może pomóc w utrzymaniu zdrowej wagi.
Źródła:
1. Czerny B, Schlichting N, Köhler S, et al. Wpływ cynamonu na metabolizm glukozy i lipidów u ludzi. Planta Medica. 2011;77(15):1659-1665. doi:10.1055/s-0031-1297008
2. Khan A, Safdar M, Khan MMA, et al. Cynamon: potencjalny agent terapeutyczny w cukrzycy i chorobach metabolicznych. Systematic Reviews. 2003;2:1-13. doi:10.1186/1478- 4491-2-1
3. Anderson RA, Broadhurst CL, Polansky MM, et al. Porównanie efektów cynamonu, cukru i placebo na glikemię postprandialną, insulinemię i glikemię w osoczu u ludzi z cukrzycą typu 4. Diabetes Care. 2004;27(12):2853-2858. doi:10.2337/diacare.27.12.2853
Wyniki badań:
1. Suplementacja cynamonem w dawce 1-6 g dziennie przez okres 4-18 tygodni zmniejszyła poziom glukozy we krwi u osób z cukrzycą typu 2.
2. Suplementacja cynamonem w dawce 1-6 g dziennie przez okres 4-18 tygodni zmniejszyła poziom insuliny i glukozy w osoczu u osób z cukrzycą typu 2.
3. Suplementacja cynamonem w dawce 1-6 g dziennie przez okres 4-18 tygodni zmniejszyła poziom glukozy i insuliny w osoczu u osób z cukrzycą typu 2.
Morszczyn jest algą morską, która zawiera wysokie stężenia błonnika i białka. Badania wykazały, że morszczyn może zwiększyć uczucie sytości i zmniejszyć apetyt. W jednym badaniu wykazano, że ludzie, którzy spożywali morszczyn w dawce proponowanej przez producenta, odczuwali większe uczucie sytości i mieli mniejszy apetyt po posiłku niż osoby, które nie spożywały morszczynu.
Źródła:1. J.M. Gómez-Guzmán, A.R. González-Sánchez, J.A. González-Méndez, A.G. González- González, E.A. Sánchez-Vázquez, G.A. González-González, „Morszczyn (Fucus vesiculosus) jako środek wspomagający odchudzanie: badania nad wpływem na apetyt i trawienie”, Fitoterapia, vol. 92, s. 1–6, 2014.
👉 Nasz komentarz:
⭕️ Niestety część z przesłanych przez Państwa badań jest najprawdopodobniej błędnie zapisana (np. podają Państwo różnych autorów i tytuł, cytując ten sam tom czasopisma i zakres stron) i/lub niemożliwa do odnalezienia po numerze DOI/autorach/danych literaturowych w bazach artykułów naukowych.
⭕️ Jeśli istnieje taka możliwość prosimy o przesłanie skanów prac lub hiperłączy pozwalających zapoznać się z materiałami.
⭕️ W kontekście cynamonu odnoszą się Państwo do ww. wyników: („Suplementacja cynamonem w dawce 1-6 g dziennie przez okres 4-18 tygodni zmniejszyła poziom….” )
Tymczasem naszym pytaniem była prośba o wyjaśnienie, jak wygląda „kontrola wagi” przez użycie cynamonu, a także o wsparcie literaturowe w temacie przyspieszenia/maksymalizacji odczuwania sytości przy użyciu morszczynu u ludzi, w dawce proponowanej przez Państwa (dawki morszczynu i cynamonu w Państwa suplemencie stanowią odpowiednio 100 i 130mg).
👉 Nasze pytanie nr 2 – Prosimy o wyjaśnienie czym różni się Państwa wit. C „100% naturalna i zrobiona z prawdziwych owoców wyjątkowo bogatych w tę substancję: róży Roxburgh, aceroli, jagód camu-camu, dzikiej róży, rokitnika i aronii.” od kwasu askorbinowego, który charakteryzują Państwo w sposób: „Syntetyczna witamina C jest współcześnie robiona ze skrobi kukurydzianej w procesie uwodorniania, a następnie utleniania pod wpływem genetycznie modyfikowanych bakterii. Prawie cały dostępny w sprzedaży (80%) kwas askorbinowy pochodzi z Chin, gdzie stosuje się wiele pestycydów i innych środków niedozwolonych w Europie”?
Prosimy o inf. na jakiej podstawie wnioskują Państwo, że kwas askorbinowy (wyekstrahowana substancja) „pochodzący z Chin”, „robiony ze skrobi kukurydzianej”, a jednocześnie „syntetyczny” jest istotnie gorszy dla organizmu ludzkiego niż Państwa produkt? Prosimy o inf. o zanieczyszczeniach w „syntetycznej witaminie C” – skąd pozyskali Państwo informacje o ich obecności i o jakich wartościach mowa? Czy są to ilości realnie zagrażające zdrowiu człowieka?
Odpowiedź Zdrowa Sowa: Uprzejmie informujemy, że kwas askorbinowy może zawierać szkodliwe substancje, takie jak dioksyny, metale ciężkie, aldehydy, kwasy tłuszczowe, wolne rodniki, formaldehyd i inne zanieczyszczenia.
Źródła: 1. Environmental Protection Agency: „Kwas askorbinowy i jego zanieczyszczenia.” 2.National Center for Biotechnology Information: „Kwas askorbinowy i jego zanieczyszczenia.” 3. Food and Drug Administration: „Kwas askorbinowy i jego zanieczyszczenia.”Substancje szkodliwe, które mogą powstawać w procesie produkcji kwasu askorbinowego, to: tlenek azotu, dwutlenek siarki, chlorowodór, chloroform, benzen, formaldehyd, dioksyny i furany.
Źródła:
1. „Chemistry of Vitamin C Production.” Vitamin C Foundation, www.vitamincfoundation.org/production.html
2. „Environmental Impacts of Vitamin C Production.” Vitamin C Foundation, www.vitamincfoundation.org/environmental-impacts.html
Ekstrakty z owoców z bogatą zawartością witaminy C użyte w naszych produktach zawierają wiele innych substancji poza wspomnianą witaminą C. Są to flawonoidy, kwasy organiczne jak: kwas chlorogenowy, kwas elagowy, aminokwasy, trójterpeny takie jak: kwas ursolowy; procyjanidyny (niektóre z nich wykazuje silną aktywność hamującą na enzymy degradujące kolagen, elastynę i kwas hialuronowy) i wiele innych. Wszystkie te związki wykazują działanie biologicznie czynne.
Czysty kwas askorbinowy ulega degradacji i szybkiej eliminacji z organizmu ludzkiego, co można zauważyć w postaci efektu moczopędnego wkrótce po spożyciu czystej witaminy C, natomiast polifenole występujące w owocach „zabezpieczają” witaminę C przed utlenianiem i szybką eliminacją. Dodatkowo występuje tutaj efekt synergii, czyli wzajemnego wzmocnienia. Inaczej działa pojedyncza substancja chemiczna a inaczej w otoczeniu innych związków. Analogicznie spożycie 100 mg kofeiny w postaci napoju energetycznego nie jest równoważne pod względem jakościowym z wypiciem filiżanki kawy czy herbaty. Czysta kofeina poza podniesieniem ciśnienia, często wywołuje zaburzenia rytmu serca. Natomiast kofeina zawarta w kawie, w yerba mate, w guaranie, czy herbacie nie działa w tak drastyczny sposób. Dzieje się tak dlatego ponieważ obok kofeiny i jej pochodnych, w roślinach występują inne substancje o działaniu psychoaktywnym. Przykładem może być herbata Oolong która zawiera naturalny neuroprzekaźnik: kwas gamma-aminomasłowy (GABA) wykazujący właściwości uspokajające, zapobiega stanom lękowym, obniża ciśnienie krwi. GABA działa podobnie do antydepresantów, lecz dużo bezpieczniej i łagodniej. Napar z Oolong dzięki zawartości kofeiny z jednej strony „ożywia” umysł, a z drugiej strony działa odprężająco dzięki zawartości GABA.
👉Nasz komentarz:
⭕️ Pragniemy podkreślić, iż podobnie jak stwierdzają Państwo, że „kwas askorbinowy może być zanieczyszczony” – wszelkie inne substancje, ich mieszaniny, ekstrakty, czy wreszcie surowce roślinne mogą stanowić podobne, niejednokrotnie wręcz większe ryzyko. Oczywiście, „na barkach” producenta leży odpowiednie przebadanie użytkowanego surowca i zapewnienie możliwie maksymalnego bezpieczeństwa zdrowotnego względem konsumenta, uważamy jednak, że obarczanie „ryzykiem zanieczyszczenia” kwasu askorbinowego jest działaniem nieco zbliżonym do określania ryb mianem „kontrowersyjnych”.
⭕️ Jednocześnie – dostęp do strony www.vitamincfoundation.org/production.html jest niemożliwy – strona charakteryzowana jest jako niebezpieczna przez programy antywirusowe, a dostęp do niej możliwy wyłącznie po zalogowaniu. Wnioskując jednak po tytule „Environmental Impacts of Vitamin C Production.” można by sądzić, że tekst traktuje raczej o wpływie produkcji witaminy C na środowisko, aniżeli o zanieczyszczeniu ewentualnego surowca. Jeśli jesteśmy w błędzie – prosimy oczywiście o wyprowadzenie nas z niego, bo obecnie nie mamy możliwości zweryfikowania źródła.
⭕️ Badania naukowe dokumentują minimalną, najpewniej pomijalną, różnicę w farmakokinetyce witaminy C pochodzenia naturalnego i syntetycznego, a głównym determinantem biodostępności jest wielkość dawki jednorazowej – www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3847730/, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7918462/
Warto to odnieść do Państwa stwierdzenia – „Czysty kwas askorbinowy ulega degradacji i szybkiej eliminacji z organizmu ludzkiego, co można zauważyć w postaci efektu moczopędnego wkrótce po spożyciu czystej witaminy C, natomiast polifenole występujące w owocach „zabezpieczają” witaminę C przed utlenianiem i szybką eliminacją.”
⭕️Jednak na grafice (patrz link) możemy zaobserwować, że efekt wzmożonego wydalania moczu występuje jedynie po podaniu wysokich dawek witaminy C https://www.ncbi.nlm.nih.gov/core/lw/2.0/html/tileshop_pmc/tileshop_pmc_inline.html?title=Click%20on%20image%20to%20zoom&p=PMC3&id=7918462_nutrients-13-00615-g003.jpg