„Badamy Suplementy”
Autor: mgr dietetyk Paweł Szewczyk
Wiele osób leki i suplementy traktuje tożsamo – jako równe sobie produkty. Niestety niesłusznie, a o różnicach niejednokrotnie przekonać się możemy na własnej skórze – boleśnie.
Zacznijmy więc od samej definicji – czym jest, a czym nie jest lek i suplement?
Suplement diety to, w myśl obowiązujących przepisów, środek który ma wykazywać efekt fizjologiczny dla naszego organizmu (wspierać jego funkcjonowanie, wspomagać uzupełnianie diety i niedoborów żywieniowych, pozwalać wzmagać regenerację powysiłkową i osiągane wyniki sportowe), ważne jednak by w żaden sposób nie wykazywał znamion produktu leczniczego – suplement diety nie może być więc lekiem i nie może zmieniać/zaburzać funkcji fizjologicznych organizmu. Nie może leczyć, nie może także chorobom zapobiegać (chodzi tu oczywiście o wpływ bezpośredni bo zapobieganie niedoborom żywieniowym minimalizuje wystąpienie rozmaitych schorzeń). W skrócie – suplement jest źródłem składników które znajdują się w pokarmie – to taki koncentrat odżywczy, pozwalający nam na dowóz określonych substancji w precyzyjnie odmierzonej dawce. Na zakończenie forma podania – może być ona rozmaita – proszek, płyn, żel, tabletki, kapsułki, drażetki, syrop, etc. Istotnym jest by dla aplikacji/przyjęcia nie była naruszana powłoka skórna.
Lek to, zgodnie z Ustawą z maja 2020, substancja lub mieszanina substancji, które charakteryzuje potencjał leczniczy lub prewencyjny pod względem rozwoju chorób, możliwa użyteczność w procesie diagnozowania choroby lub przywrócenia/poprawienia/zmiany fizjologicznych funkcji organizmu. Leki mogą być wydawane na receptę (Rx) lub bez konieczności jej posiadania (OTC).
Co różni suplementy od leków? Chciało by się powiedzieć, że wszystko, byłoby to jednak nieprawdą. Co prawda leki badane są dużo bardziej restrykcyjnie, na bieżąco prowadzony jest także monitoring ich składu i bezpieczeństwa stosowania (co w suplementach niestety zazwyczaj nie ma miejsca, przynajmniej nie z ramienia służb), leki też znacznie trudniej wprowadzić do obiegu i sama procedura jest niesłychanie bardziej kosztowna, są także zazwyczaj bezpieczniejsze (ze względu na „pewność składu”), jednak… W suplementach i lekach często znajdziecie tożsame substancje (idealnym przykładem będzie witamina D3 czy kwas foliowy) – różnicująca może być cena. Co ciekawe nie zawsze leki będą droższe! Co więc wybrać? Bezpieczniejszym, rozsądniejszym i, z mojej perspektywy, znacznie logiczniejszym wyborem zawsze będzie lek, nie zawsze jednak będziemy mieli możliwość sięgnięcia po niego – w takim wypadku suplement, najlepiej przebadany i sprawdzony, będzie równie dobrym wyborem.