👉 Odpowiedź Zdrowa Sowa Sp. z o.o. na nasze pytania dot. przekazu marketingowego nt. oferowanych suplementów diety.
👉 Odpowiedź producenta jest długa (link do źródłowego pisma: Odpowiedź Zdrowa Sowa), zatem przedstawimy ją tutaj w 7 częściach, przez 7 kolejnych dni, z naszym komentarzem – czytasz właśnie cz. 7 ostatnią część.
7. i ostatnia część odpowiedzi Zdrowa Sowa, suplementów reklamowanych przez p. Beatę Pawlikowską. Dziś publikujemy nasze 2 pytania, 2 odpowiedzi producenta i 2 nasze komentarze.
🔴 Nasze pytanie: Prosimy o wyjaśnienie, czym są wspominane przez Państwa „fizjologiczne funkcje czyszczące” w ujęciu funkcjonowania organizmu człowieka? Prosimy o dane dokumentujące skuteczność proponowanych przez Państwa dawek substancji aktywnych. Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że w badaniach z udziałem ludzi pozytywne wyniki odnotowywano przy zastosowaniu istotnie wyższych dawek sylimaryny, niż te dostępne w porcji Państwa produktu, podobnie w przypadku karczocha i pozyskiwanej z niego cynaryny:https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7140758/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9348909/ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29520889/
Odpowiedź Zdrowa Sowa: Uprzejmie informujemy, iż fizjologiczne funkcje czyszczące to procesy, które mają na celu usuwanie toksyn i szkodliwych substancji z organizmu. W tym celu organizm wykorzystuje różne mechanizmy, takie jak filtracja krwi, metabolizm i wydalanie. Wszystkie te procesy są niezbędne do utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia. Należy podkreślić, iż badania na które się Państwo powołujecie dotyczą leczniczego wpływu substancji na organizm. Jako producent suplementów diety, czyli żywności nie możemy użyć dawek leczniczych, gdyż środek spożywczy wykazywałby działania produktu leczniczego. W przypadku suplementów diety możemy mówić o wsparciu działania zdrowego organizmu.
🔴 Nasz komentarz: Pragniemy uściślić, że „metabolizm”, a w zasadzie procesy metaboliczne są źródłem sporej ilości substancji szkodliwych, tzw. szkodliwych produktów przemiany materii, trudno więc określić go mianem „naturalnej funkcji czyszczącej”. Badania, które przytoczyliśmy dotyczą realnego, mierzalnego, pozytywnego wpływu stosowanych dawek surowców botanicznych. W komentarzach do poprzednich punktów sami odnoszą się Państwo do działania terapeutycznego poszczególnych składników Państwa produktów (np.: Fukoidany są skuteczne w leczeniu infekcji bakteryjnych i wirusowych. 2. Fukoidany mają silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. 3. Fukoidany mają działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. 4. Fukoidany są skuteczne w zapobieganiu i leczeniu chorób serca i naczyń krwionośnych.”).
🔴 W przypadku innych surowców (np. cynamonu) dane literaturowe, w których notowano pozytywny wpływ na badane parametry (na które sami się Państwo powołują), dokumentują zastosowanie dawek wielokrotnie (czasem parunastokrotnie) wyższych niż te, w Państwa produktach.
🔴Naszym celem jest uzyskanie informacji, czy proponowane przez Państwa ilości substancji aktywnych zostały udokumentowane jako posiadające pozytywny wpływ na funkcje organizmu. Należy pamiętać, iż wpływ poszczególnych substancji na ustrój człowieka uzależniony jest nie tylko od samej ich obecności, a przede wszystkim biodostępności, momentu podania, a przede wszystkim ilości substancji aktywnej.
🔴 Nasze pytanie nr 2: Prosimy o informacje dot. wyrażonej opinii w kwestii zażywania suplementów diety. Stwierdzenie p. Pawlikowskiej „Ja sama używam na co dzień wszystkich produktów, które polecam pod marką Zdrowa Sowa.” jest zastanawiające, ponieważ może sugerować, że jadłospis Autorki zdania może być skrajnie nieodpowiednio skomponowany i niedoborowy, gdyż zmusza do stosowania kompleksu witaminowo-mineralnego, magnezu (pod postacią paru preparatów), witaminy C, DHA, biotyny, a także innych substancji bioaktywnych. Jeśli tak jest, należy rozważyć skontaktowanie się z dietetykiem w celu uzyskania wsparcia żywieniowego. Niepomijalnym jest także fakt istotnego wzrostu ryzyka wystąpienia interakcji na drodze suplement-suplement, suplement-żywność, suplement-lek-żywność w przypadku stosowania takiej mnogości środków.
Odpowiedź Zdrowa Sowa: Pragniemy zauważyć, że określenie „na co dzień” nie jest różnoznaczne z „codziennie” (nasz komentarz 👀 😮 – jak sądzimy chodziło Państwu o słowo „równoznaczne”. Mimo wszystko, w naszej opinii wielu konsumentów może rozumieć, że bierze się wszystkie suplementy każdego dnia…) Pani Beata Pawlikowska nie używa codziennie wszystkich suplementów na raz, natomiast używa ich na co dzień w zależności od potrzeb. Niestety w dzisiejszym świecie bez względu na chęci utrzymania zbilansowanej diety bardzo trudno to zrealizować, z tego względu konieczna bywa suplementacja. Dotyczy to zwłaszcza WEGAN, albo okresu zmniejszonej odporności, braku słońca czy w końcu indywidulanych potrzeb.
🔴 Nasz komentarz: Sądzimy, że gdyby w taki, bardziej klarowny sposób przedstawili Państwo, w jakich sytuacjach i jakich suplementów używa p. Pawlikowska, przeciętny konsument mógłby otrzymać dużo bardziej rzetelną dawkę informacji marketingowej.
🔴 Jednocześnie warto wspomnieć, że w populacji ogólnej nie zaleca się suplementacji witaminy C, biotyny ani preparatów witaminowo-mineralnych ze względu na brak występowania niedoborów w przypadku stosowania zróżnicowanej, mało przetworzonej diety, która powinna stanowić podstawę zdrowego stylu życia.
Kończąc cykl odpowiedzi, niestety, w naszym odczuciu, jest kilka ważnych kwestii, które prosimy, aby producent wziął pod uwagę w celu modyfikacji swojego przekazu marketingowego. Pomocą niech służą wszystkie poszczególne części odpowiedzi, które publikowaliśmy w ostatnich dniach. Będziemy monitorować ich wdrożenie.