„Badamy Suplementy”, autor: Dietetyk Paweł Szewczyk
Różnica pomiędzy synbiotykiem, prebiotykiem a probiotykiem
Synbiotyk, prebiotyk i probiotyk – niby brzmią bardzo podobnie, jednak znaczą zupełnie co innego. Dziś chciałbym przedstawić Wam tą różnicę, jak również podpowiedzieć co w rzeczywistości oznaczają słowa.
Probiotyki, zgodnie z definicją WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) i FAO (Organizacji Narodów Zjednoczonych d.s. Wyżywienia i Rolnictwa), to żywe drobnoustroje, które korzystnie wpływają na organizm gospodarza jeśli podawane są w odpowiednich ilościach. Mogą być to bakterie (np. z rodziny Lactobacillus i Bifidobacterium i inne z rodziny bakterii kwasu mlekowego), ale także drożdżaki jak np. rodzaj Saccharomyces
Prebiotyki są niczym innym jak swoistym pokarmem probiotyków. Prebiotyki występują „naturalnie” w żywności lub są do niej dodawane, a ich celem jest wsparcie odżywienia mikrobiomu jelitowego. Do prebiotyków zalicza się m.in. skrobia oporna, inulina, manno- i fruktooligosacharydy. Prebiotyki nie są źródłem mikroorganizmów, nie są także trawione w naszym organizmie (nie stanowią źródła energii – kalorii). W procesie fermentacji przekształcane są w któtkołańcuchowe kwasy karbonylowe.
Synbiotyk to nic innego jak połączenie probiotyku i prebiotyku, a więc żywych mikroorganizmów z pożywką wspierającą ich rozwój.
Reasumując – probiotyki to mikroorganizmy, prebiotyki to ich pożywka, a synbiotyki to preparaty łączące w swoim składzie dwa poprzednie (pro- i prebiotyki).